top of page
ZAHRADA_hlavicka_Vizual.png

Trnkova Zahrada 2

Velkolepá výstava, která proběhne od 1. května do 30. září v Louckém klášteře ve Znojmě.

Multimediální projekt plný nevšedních zážitků na pomezí výstavy, divadelního představení a animovaného filmu s respektem k dílu světoznámého ilustrátora Jiřího Trnky.

Zahrada 2 je putovní výstava plná fantazie a radosti, ve které ožívají obyvatelé Trnkovy knihy Zahrada.
Autoři výstavy, Jan a Matyáš Trnkovi (syn a vnuk Jiřího Trnky), hovoří o expozici jako o kybernetoskopu, jakémsi velkokapacitním zařízení na tvorbu zábavy.

Malé návštěvníky čeká honička se zlomyslným kocourem na kočkodromu, o čem sní sádrový trpaslík odhalí pohled do trpaskopu, hudební vyžití nabídne štěkafón, slonograf ukrývá spoustu cirkusových čísel v podání nemotorných slonů  a nebude chybět ani mluvící velryba.
Zahrada je plná objevů, příběhů a her, ale dá se v ní i příjemně odpočívat. Stačí si lehnout pod nebehled a pozorovat rozkvetlé stromy, ptáky i poletujícího draka pod jasnou letní oblohou.

Příběh zapomenuté zahrady z jiných časů umocňují unikátní prostory Louckého kláštera. Interaktivní výstava je určena dětem, dospělým, školám i školkám. Občerstvení zajistí přilehlá kavárna, běhání, skákání a prolézání povoleno.

Doprovodný program

Doprovodný program bude probíhat v prostorách Louckého kláštera a v GaP / Galerii a Prostor.
Přímo v místě konání výstavy můžete navštívit výtvarnou dílnu, komentované prohlídky a čítárnu z knih, které ilustroval Jiří Trnka.

Pro školy a školky je k dispozici speciální program, který zahrnuje komentovanou prohlídku, edukační listy a tvořivou dílnu.

 

V GaPu proběhne jednou do měsíce promítání filmů, na kterých se výtvarně podílel Jiří Trnka. 

OTEVÍRACÍ DOBA

květen–září

PO–NE 10.00–18.00

PRODEJ VSTUPENEK

TIC Louka, Loucká 25, Znojmo ticlouka@znojemskabeseda.cz

+420 537 020 700

Slavnostní otevření Trnkovy Zahrady

1. května v 10:00 v prostorách Louckého kláštera

Pro podrobný program, prosím klikněte zde.

O knize Zahrada

Zahrada je kniha, kterou Jiří Trnka napsal, ilustroval a později také převedl na filmové plátno. Stránky skrývají divukrásný příběh party kamarádů, kteří objeví za starou rozvrzanou brankou tajemnou zahradu. Díky Trnkově poetickému náznaku zde dochází k polidštění světa zvířat a věcí, a děti tak mají možnost zažít nečekaná setkání s jejími, převážně zvířecími obyvateli. Kniha se dočkala více než dvaceti vydání u nás i v zahraničí, mnoha dramatizací a filmového zpracování. Zábavný a inspirativní příběh plný poezie a laskavého humoru vyšel poprvé ve Státním nakladatelství dětské knihy v roce 1962. Její obliba však trvá dodnes.

O autorovi

Jiří Trnka

(24. 2. 1912 Plzeň – 30. 12. 1969 Praha)

všestranný umělec, malíř, grafik, sochař, ilustrátor knih pro děti

Jeden z nejslavnějších plzeňských rodáků. Celý jeho život se točil kolem loutek a loutkového divadla. Začínal v Divadle Feriálních osad, po studiích na pražské UMPRUM založil vlastní Dřevěné divadlo. Spolupracoval s Osvobozeným a později také s Národním divadlem v Praze. V roce 1947 založil Studio loutkového filmu a od té doby ho zná celý svět. Během svého tvůrčího období získal asi 50 ocenění z výstav, soutěží a nejrůznějších tuzemských i zahraničních výtvarných a filmových přehlídek. Mezi jeho slavná díla patří knihy o Míšovi Kuličkovi, které napsal Josef Menzel, s Františkem Hrubínem spolupracoval na knihách Dvakrát sedm pohádek, Špalíček veršů a pohádek, Říkejte si se mnou. Ilustroval i knihu Anička Skřítek a Slaměný Hubert z pera Vítězslava Nezvala. Mezi jeho oceňované filmy patří Špalíček, Staré pověsti české, Bajaja, Sen noci svatojánské, Archanděl Gabriel a paní Husa, Kybernetická babička, Ruka a řada dalších.

bottom of page