×××××××××××××××××××××××
V březnu budeme v GaPu mluvit o tabu – o feminismu, tělesnosti, sexualitě i lidských právech. Chceme poskytnout bezpečný prostor, kde se dá nejen mluvit, ale i naslouchat. Proto jsme se rozhodly naslouchat ženám, které v GaPu v rámci cyklu zprostředkují osvětové workshopy, feministické stand-upy i podnětné debaty.
V našich rozhovorech jsme všem položily tři stejné otázky. Chceme ukázat, že každý/á z nás vnímá tato témata jinak, že naše zkušenosti, pohledy a názory se mohou lišit, a že je to naprosto v pořádku.
Přesto je snadné v odpovědích najít společné průsečíky: otevřenou debatu, respekt, vzájemné porozumění a hranice. Hodnoty, které naše účinkující sdílí – a my spolu s nimi. Jestli je sdílíte také, vydejte se s námi na cestu, která není o hotových odpovědích, ale o odvaze hledat pravdu. Březnový program je otevřený dialogu a objevování.
Věříme, že společně můžeme vytvořit prostor, kde bude slyšet hlas každého, kdo má co říci. Tak přijďte! >>> galerieaprostor.cz/tabu

Považujete nějaké tabu za úplně zbytečné nebo nesmyslné? Jak ho podle vás odtabuizovat?
Silvie Lauder: Obecně považuji za nesmyslnou - a někdy vyloženě škodlivou - představu, že o některých tématech je nevhodné mluvit. Měli bychom si klást otázku, kdo a proč stanovuje onu nevhodnost a proč na ní trvá. A jestli náhodou tato kultura mlčení nebrání tomu, aby se ta či ona věc začala reálně řešit. Bez otevřené debaty to nepůjde.
Konsent: Myslíme si, že jedno ze zbytečných tabu je, nevěnovat se sexuální výchově, ať
už na školách nebo v rodinách. Často bývá mylná domněnka, že otevřeně mluvit o sexu, vztazích a sexualitě je něčím, co je pro děti špatné. My se ale domníváme, že je důležité, aby měly děti přístup k ověřeným informacím, aby se učily o rozmanitosti a aby pro ně nebyly termíny spojené se sexem a jejich vlastním tělem tabu. Je potřeba, aby sexuální výchova pokrývala jak důležité biologické aspekty sexuální výchovy, tak i psychologické a sociální aspekty, včetně vztahů, respektu a souhlasu. Otevřenou debatou můžeme přispět k vytváření bezpečnějších a respektujících vztahů, jež budou děti během svého života budovat.
KundyCrew: Áno a je ich veľa. Tabu spojené s menštruáciou, sexualitou či duševným zdravím sú zbytočné a škodlivé. Prečo by sme sa mali hanbiť za to, čo je prirodzené alebo hovoriť o tom šuškajúc. ... Najlepší spôsob, ako to zmeniť, je hovoriť o tom nahlas, zapájať tieto témy do médií, vzdelávania a každodenných rozhovorov a trpezlivo, neúnavne vysvetlovať, pokým to bude potrebné.
×××××××××××××××××××××××
Dokážete se ozvat a říct ne, když je to potřeba? Jak se to naučit?
Lucie Jarkovská: V teoretické rovině se určitě všichni vidíme jako morální bytosti, které se dokážou ozvat. V realitě je to samozřejmě mnohem těžší. Naučit se postavit za sebe a za druhé vyžaduje dobré sebevědomí, vědomí vlastních hranic a hodnot, které chceme dopřát sobě i druhým.
Vyhonit ďábla: Ešte stále záleží od situácie. Niektoré obťažovanie na ulici razatne utneme ale niekedy sa na to proste človek necíti a ignoruje ho. Čo nám stále pripadá ako legitímna možnosť. Ide o to aby sme správne vyhodnotili svoje mentálne kapacity a rešpektovali ich. Dobrý tréning je začať pomaly. Neklásť na seba veľké nároky. Naše nie nemusí byť originálne alebo sarkastické alebo inteligentné. Je ale dôležité aby zaznelo. Takže treba začať u jednoduchého a jasného NE. Potom môžeme pridávať.
Silvie Lauder: S rizikem, že to bude znít jako z příručky seberozvoje - pro schopnost říci ne je důležité, abyste sebe, svoje potřeby a hodnoty dali na první místo. Pokud si někdo myslí, že vaše vymezení či odmítnutí je předpojaté, přecitlivělé či hysterické, nechte ho/ji. Vaše vlastní hodnoty, potřeby a postoje jsou pro vás důležitější.
×××××××××××××××××××××××
Představte si ideální bezpečný prostor. Jak vypadá, co všechno zahrnuje a co pro vás znamená?
KundyCrew: Je to miesto, kde môžeme hovoriť slobodne, kde nie je strach, ponižovanie ani výsmech. Kde neexistuje „si príliš citlivá“ alebo „toto sa nehovorí“. Chceme, aby takýchto priestorov bolo viac – aby sa rešpekt a otvorenosť stali normou, nie výnimkou. Priestor, kde sa právo dostávať ucelené fakty nezamieňa s osobným názormi a predsudkami.
Pre nás to znamená priestor, kde si každá a každý môžu na chvíľu uvolnene vydýchnuť a načerpať novú inšpiráciu a silu.
Lucie Jarkovská: Takový prostor obsahuje lidi, kteří si navzájem důvěřují a očekávají od sebe navzájem spíše to dobré, nečíhají, kde druhý udělá chybu, mají sebereflexi, dokáží se za něco postavit, ale i něco pustit a nechat být. Bezpečný prostor vyžaduje podle mě budování komunity, ve které cítíme, že jsme součástí nějakého celku, uvědomujeme si vztahy i hranice a nejsme ponořeni jen sami do sebe.
Vyhonit ďábla: Ideálny bezpečný prostor je pre každého niečo iné, preto to musí byť živý priestor plný reflexie a vzájomného porozumenia. Sú to pre nás ľudia, ktorí sú schopní sebareflexie, dávania a prijímania spätnej väzby. Čo znie v teórii veľmi jednoducho, ale v praxi je to náročná ale o to viac naplňujúca skúsenosť.
×××××××××××××××××××××××
Přejete si, aby k tématu ještě něco zaznělo?
Konsent: Na našich workshopech se snažíme nastavovat bezpečný prostor, který se pro nás klíčový. I když se vidíme jen na pár hodin, je za nás opravdu důležité, aby se naši účastníci a účastnice cítili co nejvíce v bezpečí a v pohodě. Snažíme se vytvořit místo, kde se dotyční cítí bezpečně. Místo, kde se dodržuje vzájemný respekt a kde je dbáno na potřeby všech zúčastněných. Prostor, kde si člověk může dovolit být zranitelným, jelikož ví, že ostatní jeho sdílení nevyužijí proti němu.
KundyCrew: Nestačí o tabu hovoriť – musíme ich búrať. Diskusia o tabu nesmie byť len akademická – musí zahŕňať aj hlas tých, ktorých sa najviac dotýka, či už ide o ženy, LGBTIQ+ ľudí či menšiny, ktoré sa denne stretávajú s diskrimináciou. Búranie tabu musí priniesť aj úprimné precitnutie, kedy si uvedomíme, že hoci nepatríme do tabuizovanej skupiny, či tabuizovaná téma sa nás bytostne netýka, samotná prítomnosť tabu v spoločnosti svedčí o jej vyspelosti/nevyspelosti.
Silvie Lauder: Někdy existuje představa, že některá témata jsou nevhodná specificky pro média, zejména média určitého typu. To či ono téma se podle toho názoru nehodí například do média, které si zakládá na kvalitní novinařině. Někdy to slýchám v souvislosti se svými tématu a Respektem. Já ovšem dlouho říkám, že neexistuje bulvární téma, existuje pouze bulvární zpracování.
Vyhonit ďábla
Zuzana a Terezie se v roce 2019 ve sklepním brněnském bytě rozhodly začít nahrávat podcast o sexu, intimitě a tělesnosti. V podcastu nazvaném „Vyhonit ďábla“ řeší neformálně, zábavně, ale hlavně otevřeně a s chutí různá tabuizovaná témata. Kromě podcastu jezdí i do škol, kde si povídají s mladými lidmi o intimitě a sexu, vydaly knihu a spoluvytvořily pořad pro iVysílání ČT Na Záchodcích.
Silvie Lauder
KundyCrew
doc. Mgr. Lucie Jarkovská, Ph.D.
Konsent
Comments