top of page

pá 15. 9.

|

Kollárova 27, Znojmo

Vernisáž / Tadeáš Kotrba: Mezi odněkud a odkudkoli

Vernisáž / Tadeáš Kotrba: Mezi odněkud a odkudkoli
Vernisáž / Tadeáš Kotrba: Mezi odněkud a odkudkoli

Čas a místo

15. 9. 2023 20:00

Kollárova 27, Znojmo

O události

Tadeáš Kotrba (1986) svůj malířský rukopis kombinuje s figurálními scénami, které přebírá z kreseb svého otce, sochaře a malíře, Maria Kotrby (1959–2011). V jeho obrazech je přítomná osobní narativní rovina, prolínající se ve vrstvách minulého i budoucího, reálného i fiktivního. Spojení malířského a grafického výrazu umocňuje podklad, lněné plátno, které nechává z části nepomalované.

Tadeáš Kotrba je absolventem pražské Akademie výtvarných umění. Během studií prošel ateliéry malby a grafiky, a právě toto křehké spojení dvou výtvarných disciplín se odráží v jeho osobitém uměleckém stylu. V posledních letech vystavoval v mnohých významných českých galeriích jako je GASK, Kutná Hora; Dům umění, Brno; GAVU, Cheb; Pragovka Gallery, Praha; DOX, Praha.

Ve své současné tvorbě kombinuje svůj charakteristický styl se zcela odlišnými figurálními scénami převzatými z kreseb svého otce Maria Kotrby. Tento sochař a postmoderní malíř je autorem mnoha děl ve veřejném prostoru (např. socha Spravedlnosti na Moravském náměstí v Brně). Právě s reflexí díla Maria Kotrby souvisí umělecká proměna, kterou malíř Tadeáš Kotrba prochází. Rozehrává nový a svébytný mezigenerační dialog dvou umělců, otce a syna. Vyvíjí specifickou techniku, ve které původně drobné kresby svého otce překresluje do rozměrných formátu, a to po částech nebo v obsáhlejších kompozicích. Linie těchto kreseb vyřezává do papírové lepící pásky, na kterou pak nanáší bílou akrylovou barvu, to vše na přírodním lněném plátně, které zůstává zčásti nepomalované. Kresby tak vystupují v mírném reliéfu a ze své původní lehkosti nabývají zcela nových kontextů. Zatímco díla Maria Kotrby často zachycovala lidské postavy zápasící s krychlí, jako projev lidského údělu, který je třeba nést, objevují se v díle Tadeáše Kotrby postavy démonů, andělů i obrů, postavy putující i vyčkávající.

„Mým dlouhodobým námětem je cesta, a to ve smyslu jednotlivce i lidí jakožto společenství. Cesta, na které je potřeba překonat spoustu rozličných překážek.“

Sdílet událost

bottom of page