top of page

čt 09. 12.

|

GaP / Galerie a Prostor

Současná česká ilustrace

Výstava současné české ilustrace je završením rezidenčního pobytu ilustrátorů Nikoly Logosové, Jana Šrámka a Patrika Antczaka, kteří měli možnost nasát letní atmosféru Znojma a poté své zážitky, pocity a dojmy přenést do formy uměleckých děl.

Současná česká ilustrace
Současná česká ilustrace

Čas a místo

09. 12. 2021 18:00 – 16. 3. 2022 22:00

GaP / Galerie a Prostor, Kollárova 27, 669 02 Znojmo, Česko

O události

Současná česká ilustrace

9. 12. 2021 - 16. 3. 2022

Nikola Logosová, Patrik Antczak, Jan Šrámek, Barbora Idesová, Jindřich Janíček a Michal Bačák

Možnosti a rozmanitost současné české ilustrace nám přibližuje výstava v GaPu. Vystavující umělci a umělkyně jsou vybraní finalisté ceny Czech Grand Design v kategorii Ilustrátor roku. Tři z nich se navíc zúčastnili prvního ročníku rezidenčního pobytu ve Znojmě. Nikola Logosová, Patrik Antczak a Jan Šrámek přijeli poznat Znojmo a jeho obyvatele z blízka, aby pak své dojmy mohli přetransformovat do uměleckého díla. Patrik Antczak se inspiroval znojemskými věžemi a celkovou siluetou Znojma, kterou převedl do hravých geometrických tvarů. Nikola Logosová ponořila město do magicky potemnělé atmosféry. Oproti tomu dílo Jana Šrámka vyniká precizní vizuální čistotou.

Nikola Logosová ilustruje hlavně dětské knihy, ale věnuje se také svým vlastním projektům. Mezi ně patří například kreslené sešity z cest. Její knihy získaly řadu ocenění (Nejkrásnější česká kniha, Zlatá stuha), v roce 2019 byla zvolena ilustrátorkou roku v rámci udílení cen Czech Grand Design.

Patrik Antczak se zajímá o projekty se společenským dopadem nebo edukativním přesahem. Rád proto spolupracuje na tvorbě knih, učebnic nebo editoriálních ilustrací. V roce 2018 založil nakladatelství RUKAMA, pod kterým vydal pokračování své didaktické, interaktivní knihy ALFABETA určené pro dětské publikum. Kniha získala šest významných ocenění včetně druhého místa v anketě Nejkrásnější kniha roku 2016 či vítězství v soutěži Zlatá stuha.

Jan Šrámek je vizuální umělec, ilustrátor a pedagog. Tvoří autorskou dvojici s umělkyní Veronikou Vlkovou. Jeho práce byla prezentována v galeriích a na festivalech v Londýně, New Yorku, Amsterdamu, Pekingu ad. V roce 2014 se podílel na realizaci československého pavilonu na bienále architektury v Benátkách. Ilustrace ke knize To je metro, čéče! byly vybrány na prestižní výstavu v rámci Mezinárodního veletrhu dětské knihy v Bologni 2020. V roce 2017 a 2020 získal ocenění Czech Grand Design v kategorii Ilustrátor roku.

Barbora Idesová se věnuje volné, editoriální i komerční ilustraci. V tvorbě Barbory Idesové se často objevují bytosti z její vlastní mytologie, bohyně, polobozi a bájní tvorové s obyčejnými lidskými vlastnostmi. Vystupují ve snových scénách plných symbolů a odehrávají před námi příběhy, které nám mohou být často až podivně povědomé. V roce 2019 získala třetí místo v soutěži Czech Grand Design v kategorii Ilustrátor roku.

Jindřich Janíček je znojemský rodák a držitel ceny Ilustrátor roku 2018 v rámci soutěže Czech Grand Design. Je vyhledávaným knižním grafikem a ilustrátorem. Pro GaP vybral sítotiskové plakáty, jejichž výběr je náhodný, některé ilustrace se úzce pojí se Znojmem, další patří k tomu nejnovějšímu z Janíčkovy tvorby.

Michal Bačák spolupracuje s předními designéry - například studiem DECHEM, galerií Křehký, Preciosa nebo francouzským módním domem Hermés. Michal Bačák je historicky prvním oceněným ilustrátorem cen Czech Grand Design a držitelem dvou ocenění Elle Deco International Design Award. Jeho práci najdeme v aplikacích na porcelánu, keramice, nábytku a tapetách, ale i na nástěnných malbách Archeoparku Pavlov na jižní Moravě nebo na saském zámku Pillnitz u Drážďan.

Kurátorky: Andrea Krejčí, Lenka Lovicarová

Vstupné zdarma

Za finanční podporu děkujeme Ministerstvu kultury ČR a městu Znojmu.

Vstupenky

  • Rezervace

    0,00 Kč
    Prodej skončil

Celkem

0,00 Kč

Sdílet událost

bottom of page