top of page

pá 25. 6.

|

Znojmo

MIX & MATCH: Jiří Bartůněk, Ilona Dragoeva, Jakub Knápek, Lenka Němcová

Výstava MIX & MATCH představuje autory z Ústí nad Labem a jejich prezentace akcentuje společné rysy v tvorbě jinak poměrně rozdílných osobností.

MIX & MATCH: Jiří Bartůněk, Ilona Dragoeva, Jakub Knápek, Lenka Němcová
MIX & MATCH: Jiří Bartůněk, Ilona Dragoeva, Jakub Knápek, Lenka Němcová

Čas a místo

25. 6. 2021 19:00 SELČ

Znojmo, Kollárova 27, 669 02 Znojmo, Česko

O události

Kurátoři: Eva Mráziková a Tomáš Petermann

Vernisáž: 25. 6. 2021 20:00 Výstava: 25. 6. – 22. 8. 2021

Výstava MIX & MATCH představuje autory z Ústí nad Labem a jejich prezentace akcentuje společné rysy v tvorbě jinak poměrně rozdílných osobností. Objekty tří studentů ateliéru Skla Fakulty umění a designu UJEP doplňuje malíř Jiří Bartůněk, který je generačně sice vzdálený, ale shoduje se tematikou své tvorby i způsobem zacházení se současnými nebo i nadčasovými aspekty. To, co autory spojuje, je mixování stylů, materiálů a kontextů. Historické techniky v současném pojetí, dnešní design pracující s klasickými odkazy nebo formami, současné téma v přesahu věků. Různorodé přístupy umělců v sobě nesou ještě určitý nadhled nebo humornou stopu, která diváka jistě osloví.

Jiří Bartůněk ve svých obrazech komentuje současného člověka stojícího uprostřed plynoucího času a toku informací, pravd, hesel nebo mýtů. Jako i ostatní autoři, Jiří Bartůněk je předmětně konkrétní, často figurativní, nejčastěji pak v postmoderním mixu sampluje různé odkazy a kontexty z dějin umění.

Směs tvarů, pohledů, materiálů a způsobů zpracování skla použila ve svých objektech také Ilona Dragoeva. Její noční můry ztvárněné nejdříve kresebně a následně převedené do barokně přebujelých objektu z taveného skla jsou vtíravě konkrétní i fascinující. Nesou v sobě rozpor tíže dekadentních temných snů a křehkosti skla. Posun ve vnímání hmoty a materiálu pomocí tavené skleněné plastiky, stejně jako práce na pomezí designu a uměleckého objektu spojuje všechny tři skláře.

Jakub Knápek vytváří kompozičně hravé flakony odlité z částí dřeva či ovoce symbolizujících přírodní vůně zastoupené v parfémech, které obsahují.

Lenka Němcová používá odlitky částí těla a náhodně lité skleněné tvary a vytváří z nich překvapivé, zajímavé a rozhodně absurdně veselé užitné předměty. Ty pak jako symbolické perličky doplňují křišťálové obložené chlebíčky Ilony Dragoevy.

Výstavu jsme pro vás připravili díky finanční podpoře Ministerstva kultury ČR, města Znojma a Fakulty umění a designu UJEP.

Sdílet událost

bottom of page