top of page

Fri, Aug 27

|

Znojmo

Výstava / Stanislav Diviš: Krajiny vášní

Malíř, spoluzakladatel výtvarné skupiny Tvrdohlaví, zpěvák kapely Krásné nové stroje a pedagog Stanislav Diviš vystavuje v GaPu.

Výstava / Stanislav Diviš: Krajiny vášní
Výstava / Stanislav Diviš: Krajiny vášní

Time & Location

Aug 27, 2021, 7:00 PM – Oct 31, 2021, 11:00 PM

Znojmo, Kollárova 27, 669 02 Znojmo, Česko

About the event

Barevná plátna Stanislava Diviše (1953), symboly české postmoderny, téměř vždy podněcují naši představivost. Rodák z Kutné Hory studoval restaurátorství na Akademii výtvarných umění. V 80. letech pořádal společně s Jiřím Davidem legendární Konfrontace, ilegální a pololegální akce, které umožnily tehdejším studentům ukázat jejich volnou tvorbu. V roce 1987 vyústily tyto akce v založení skupiny Tvrdohlaví, jedné z nejvěhlasnějších českých výtvarných skupin druhé poloviny 20. století. Krom vlastní výtvarné tvorby je také zakladatelem a zpěvákem kapely Krásné nové stroje, jako pedagog působil v 90. letech na Akademii výtvarných umění, později vedl ateliér malby na Vysoké škole uměleckoprůmyslové. Od osmdesátých let minulého století se pravidelně účastní důležitých výstav u nás i v zahraničí a jeho obrazy jsou součástí stálých sbírek Národní galerie v Praze.

Jeho malířská práce se vyznačuje systematičností a myšlenkovou koncentrací. Mnohotvárnost světa spolu s šíří svých zájmů zachycuje v rozsáhlých obrazových cyklech a dává tak vzniknout skupinám děl z oboru botaniky, fyziky, astronomie, sportu nebo hudby, které jsou spojeny stejným obsahovým východiskem.

Ve Znojmě se Diviš představí cyklem Krajiny vášní, který vznikl ve spolupráci s Janáčkovým muzeem v Brně. Diviš malířsky zpracoval fragmenty přípravných skic hudebních partitur Leoše Janáčka. Rukopis skladatele, který se nedočkal své realizace v hudbě, rozvinul Diviš do obrazových kompozic. Obrazy, v nichž se snoubí Janáčkova vášeň pro kouzlo přírody v hudbě, vznikaly z drobných deníkových záznamů, které malíř dotvářel barevnou kompozicí a mnohdy i horizontem umocňujícím charakter krajiny.

Výstava bude zahájena vernisáží v pátek 27. 8. ve 20 hod. a potrvá do konce října.

Za finanční podporu děkujeme Ministerstvu kultury ČR a Městu Znojmu.

Tickets

  • Rezervace

    CZK 0.00
    Sale ended

Total

CZK 0.00

Share this event

bottom of page