Martina Rötlingová: Adorace odpadu, znesvěcení pokladů

Proběhlo
29/11/2019
5/1/2020

O Martine

Martina Rötlingová (1987) vystudovala Akademii umění v Banské Bystrici. Ve své tvorbě se dlouhodobě zabývá aktuálními tématy postmediální doby, analyzuje obrazy „dokonalého“ světa popkultury, ideály krásy či vliv sociálních sítí na naše životy. Je finalistkou soutěže Malba Roku a finalistkou VI. Bienále volného výtvarného umění, kterou pořádá Slovenská výtvarná unie.

Pro znojemskou výstavu v GaPu vytvořila Martina Rötlingová sérii maleb, grafik a objektů, ve kterých uchopuje téma konzumerismu a s ním související produkci odpadu.

„Potřebuji si koupit.“ NEBO „Chci si koupit.“

V barevně limitovaném souboru staví na piedestal odpadní a obalový materiál vzniklý nakupováním a hromaděním ne/potřebného. Otáčí pohled diváka. Z obalu tvoří obsah, z odpadu poklad. Přesto nemoralizuje, estetizuje.

Konzumerismus ve smyslu nadměrného a skutečně nepotřebného nakupování zboží či spotřeby materiálu je starý jako první civilizace. Přestože je konzumerismus často spojován se západním světem, ve skutečnosti existuje napříč kulturami a státy. Konzumní způsob života zatěžuje planetu více než přelidnění…

Kdy se „potřebuji“ mění na „chci“ a kdy se totéž mění na „vyhazuji“? Kdy se poklad mění v odpad?

„Naše nesmírně produktivní ekonomika... požaduje, abychom z konzumace učinili náš životní program, abychom konvertovali koupě a používání věcí do rituálů, abychom v tom spatřovali naši duchovní útěchu, posílení našeho ega – tím, že budeme konzumovat. Potřebujeme věci konzumovat, spálit, vyhodit, nahradit stále rychlejším tempem.“
Victor Lebeau, 1947

Kurátorka výstavy: Andrea Krejčí

Vernisáž: pátek, 29. 11. ve 20:00

Vstup: Zdarma

Akce spojené s výstavou