Divadlo: Moc bezmocných (podle eseje Václava Havla)

20/11/19 19:30
20/11/19 20:30

Při příležitosti 30. výročí Sametové revoluce uvedeme divadelní představení podle eseje Václava Havla: Moc bezmocných.

Moc-bezmocnych

Hra v podání Divadla Feste se odehraje dvakrát – ve středu 20. a v pátek 22. 11. Důvodem je velmi omezená kapacita a předpokládaný velký zájem diváků. Proto také doporučujeme zakoupit si vstupenky co nejdříve. Předprodej bude spuštěn 20. 10. v GaPu.
Cena vstupenky: 300 Kč

Divadlo je tzv. site-specific, začne v GaPu a poté se přesune do znojemského veřejného prostoru. Vzniká vždy nová, původní verze, která pracuje s charakterem veřejného prostoru daného místa. Stejně tak jsou vždy znovu připraveny sekundární textové a audiovizuální materiály. Jde tedy vždy o premiéru. Každý divák / divačka obdrží před představením sluchátka, do nichž proudí různé audio vstupy, pomocí nichž se publikum orientuje v Havlově textu, ale i v prostoru a čase. Publikum se společně s touto technologií vypraví do veřejného prostoru města./

Na základě vydání Charty 77 byl Václav Havel vzat do vazby, na jejíž podmínky, jak sám později doznává, nebyl připraven. Přes všechny snahy udržet své tělo i duši v kondici (z diáře vyplývá, že Havel hodně cvičí, učí se anglicky a čte) v něm vazba stále více vyvolává paniku a úzkost.

Zápisky z ruzyňské vazby, úterý 26. dubna 1977:

„Holení. Lékař! 1 laxyl. 2 vitamíny. 3 heřmánek. 4 čípky. Ležení?“

Své situaci vězně nerozumí, je znát, že variantu odebrání svobody a pobytu ve vězeňském zařízení dříve dostatečně nepromýšlel. Kritický moment přichází 6. dubna 1977, kdy ve stresu nabízí prokurátorovi výměnou za propuštění záruky „slušného chování“. Selhání, jehož se dopustil, popření svých dosavadních zásad a principů, jež artikuloval, nastartovaly v Havlově svědomí energii, která jej přinutila k zevrubné reflexi, k hlubokému promyšlení disidentství a krizové existenciální situace, do níž ho postavil samopohyb politického systému. Pokoušel se uvažovat nad možnostmi bezmocného jedince, rozhodne-li se svému zotročení vzepřít. Zároveň byl skutečně rychle z vazby propuštěn.

Z potřeby vykoupit se, znovu se narovnat, vypořádat se se systémem znovu a lépe, použije Havel pracovní text pro plánovaný česko-polský sborník jako záminku k vytvoření rozsáhlé eseje o možnostech bezmocných. Esej Moc bezmocných vznikl v říjnu 1978, publikován byl poprvé v následujícím roce v Londýně.